Idea powstania stowarzyszenia pojawiła się jesienią 2005 roku po udanej wyprawie do Smoleńska i Katynia młodzieży dwóch poznańskich szkół: V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej oraz Gimnazjum Dębinka. Pierwsza ze szkół miała już za sobą szerokie kontakty ze szkołami na Wschodzie (m.in. w Moskwie, Mińsku, Wilnie i Sankt Petersburgu).
Idea powstania
Współpraca
Szczególnie jednak ważna okazała się współpraca liceum z Rodziną Katyńską i – niestrudzonym w poszukiwaniu porozumienia i współpracy ze strona rosyjską – Wincentym Dowojną. V LO podjęło się realizacji projektu „Pamięć przeszłości szansą na przyszłość” i udział w nim zaproponowało Ogólnokształcącej Szkole nr 8 w Smoleńsku. Działania dotyczyły historii obu narodów i krajów – takie ustalenia przyjęto i realizowano podczas wyjazdu w 2005 roku młodzieży polskiej do Smoleńska i Katynia. Przedsięwzięciu temu patronował wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz oraz wicemer Smoleńska Paweł Szwed. Żadna dotychczasowa współpraca nie miała tak uroczystej inauguracji i żadna też nie miała tak wielkiego znaczenia, bowiem uczniowie dwóch poznańskich szkół zostali zaproszeni nie tylko przez młodzież smoleńskiej szkoły, ale brali także udział w uroczystościach Dni Smoleńska oraz Zlotu Młodzieży Szkół Partnerskich z Europy. Najważniejszym jednak wydarzeniem i przeżyciem dla młodzieży było przybycie na Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Udział w mszy świętej specjalnie odprawionej dla naszej grupy przez ojca Ptolemeusza, polskiego franciszkanina ze Smoleńska, zapalenie zniczy pod tabliczkami zamordowanych Wielkopolan, składanie kwiatów i bicie dzwonu z podziemia – wszystko to sprawiło, iż dla młodzieży było to przeżycie niezwykle głębokie. Tym cenniejsze, że o pomordowanych oficerach pamiętają też uczniowie smoleńskiej szkoły, którzy przyjeżdżają tam ze swoimi nauczycielami, by zapalić znicze lub świeczki.
Wyjazd poznańskiej młodzieży do Katynia pokazał, jak ważne jest utrwalanie pamięci o narodowej przeszłości, ale też jak można trwale budować normalne kontakty między młodymi ludźmi, którzy szanując przeszłość chcą budować przyszłość.
Rozwój
Niebawem okazało się, iż szkół, które nawiązały kontakty z miejscowościami leżącymi nieopodal innych miejsc martyrologii Polaków na Wschodzie jest więcej, więc uznaliśmy, iż winniśmy się stowarzyszyć i koordynować nasze działania. I tak wiosną 2006 roku grupa założycielska zarejestrowała w sądzie Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS. Ideą naszej działalności jest ocalanie pamięci o losach Polaków na Wschodzie w latach II wojny światowej, ale także wzajemne kontakty młodych ludzi z Polski i krajów byłego Związku Radzieckiego. Stowarzyszenie utworzyli członkowie poznańskiej Rodziny Katyńskiej, Sybiraków oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie siedmiu poznańskich szkół. Prezesem MEMORAMUSA, a przede wszystkim inspiratorem naszej działalności jest Wincenty Dowojna, syn zamordowanego w Katyniu oficera WP. Zamierzeniem naszym był wówczas coroczny wyjazd grupy wielkopolskiej młodzieży do Katynia, jako symbolu największej ofiary narodu polskiego na Wschodzie. To zamierzenie udaje się nam realizować z powodzeniem, bowiem w tym roku odbył się czwarty już Marsz Pamięci w Katyniu. Drugim obszarem działalności są stałe kontakty młodzieży z członkami Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków; w ten sposób kształtuje się więź i szacunek dla pokolenia ludzi najokrutniej doświadczonych przez totalitaryzm sowiecki.
pierwszy zarząd
1. W maju 2006 roku nasze Stowarzyszenie liczyło 29 osób. Odbyło się wówczas pierwsze walne zebranie Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS, które uchwaliło Statut Stowarzyszenia oraz wybrało Zarząd:
- Wincenty Dowojna – prezes,
- Karol Seifert – wiceprezes
- Barbara Płotkowiak – członek,
- Jadwiga Jeleniewicz – członek,
- Karol Lehmann – członek,
- Henryk Czajczyński – członek,
- Barbara Zatorska – sekretarz
- Zbigniew Hardy – skarbnik (do 31 grudnia 2007), po nim obowiązki przejęła Alina Siudzińska.
Zarząd Stowarzyszenia
podczas tej kilkuletniej działalności (od czerwca 2009 roku Zarząd II kadencji w składzie: Wincenty Dowojna – prezes, Karol Seifert – wiceprezes, Barbara Płotkowiak – członek, Marzena Adamczyk-Pelcer, Karol Lehmann – członek, Henryk Czajczyński – członek, Barbara Zatorska – sekretarz, Alina Siudzińska – skarbnik):
- powołał zespół nauczycieli-koordynatorów odpowiedzialnych za projekt edukacyjny Trwała pamięć pokoleń, realizowany corocznie we wszystkich szkołach stowarzyszonych),
- zaplanował szkolenie dla koordynatorów projektu i dyrektorów w PISOP (Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich) – przeprowadzone w 2008 roku),
- powołał do życia Sekcję Młodzieżową Stowarzyszenia,
- przygotowuje (w tym pozyskuje środki finansowe) na wyjazd młodzieży we wrześniu do Białegostoku na Międzynarodowe Marsze Pamięci Polskiego Sybiru,
- przygotowuje opracowywanie i druk publikacji z kolejnych wyjazdów młodzieży do Katynia,
- pozyskuje środki ze Wspólnoty Polskiej w Warszawie na dofinansowanie środków trwałych Domu Polskiego w Smoleńsku, w tym m.in. komputer, zestaw nagłaśniający oraz antena satelitarna z zestawem nagrywającym programy,
- nawiązał współpracę ze Wspólnotą Polską, oddziałem w Poznaniu,
- wziął udział w uroczystości przekazania Ziemi Katyńskiej (zebranej podczas II Marszu Pamięci dla Teofila Rubasińskiego) Zespołowi Szkół w Targowej Górce,
- przygotował przyjazd 5-osobowej grupy Polaków ze Smoleńska (w tym pani Rościsławy Tymań- Prezesa Domu Polskiego w Smoleńsku), którego celem było uzyskanie certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego; pozyskał również z Instytutu Filologii Polskiej UAM podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego i przekazał je Domowi Polskiemu w Smoleńsku.
Obecnie Stowarzyszenie skupia 15 szkół.
● II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● V Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● VI Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● VII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● VIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● XI Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● XIV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● XX Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● XXXVIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
● LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu
● LO w Obornikach Wielkopolskich
● Społeczna SP „Dębinka” w Poznaniu
● Zespół Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu
● Technikum Energetyczne w Poznaniu
● Szkoła Podstawowa nr 10 w Poznaniu
Aktualny skład zarządu.
Zarząd Stowarzyszenia Współpracy ze wschodem
Najbardziej znaczącym, spektakularnym wydarzeniem w pracy Stowarzyszenia są Marsze Pamięci, w których corocznie w kwietniu polscy i rosyjscy uczniowie idą wspólnie od stacji Gniezdowo do Lasu Katyńskiego. W Marszu bierze udział 150-osobowa grupa polskich uczniów wraz z nauczycielami oraz ok. 150-osobowa grupa rosyjskiej młodzieży. Organizatorem marszu w Rosji jest Dom Polski w Smoleńsku oraz współpracujące z nami dwie smoleńskie szkoły: Ogólnokształcąca Szkoła nr 8 oraz Smoleński Korpus Kadetów. Przedsięwzięciu temu patronowali od początku: ze strony polskiej: Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Ryszard Grobelny – Prezydent Miasta Poznania. Podczas każdego Marszu Pamięci oraz całego naszego pobytu w Smoleńsku byliśmy otoczeni opieką władz federalnych Obwodu Smoleńskiego, w tym Gubernatora Sergieja Antufiewa, Siergieja Kudriawcewa-kierownika Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Obwodzie Smoleńskim oraz Igora Grigoriewa (wcześniej Anatolija Wołosienkowa)– dyrektora Państwowego Kompleksu Memorialnego „Katyń”. Podczas tych uroczystych wydarzeń były także z nami Lilia Turczenkowa – prezes smoleńskiego oddziału Rosyjskiego Stowarzyszenia Ofiar Bezprawnych Represji Politycznych, Rościsława Tymań (wcześniej Stanisława Afanasjewa) – prezes Domu Polskiego. W naszych spotkaniach corocznie biorą także udział nauczyciele zaprzyjaźnionych rosyjskich szkół oraz Liliana Kulikowa – dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły nr 8 w Smoleńsku i Igor Gagarin – dyrektor Smoleńskiego Korpusu Kadetów. Nasza kilkuletnia znajomość i współpraca zaświadcza, że można współczesne relacje polsko-rosyjskie budować na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i sympatii.
Uczniowie polskich szkół, aby przygotować się do wyjazdu realizują w każdym roku szkolnym projekt edukacyjny Trwała pamięć pokoleń, który został opracowany przez zespół nauczycieli-koordynatorów w oparciu o propozycje działań dydaktyczno -wychowawczych w poszczególnych szkołach stając się ogólnym zarysem treści realizowanych w tym przedsięwzięciu. Każda ze szkół stowarzyszonych rozwija i wzbogaca projekt Stowarzyszenia o indywidualne zadania, szczegółowe zainteresowania i predyspozycje zarówno uczniów, jak i nauczycieli biorących udział w projekcie.
Marsze Pamięci
… by łączyć pokolenia
z naszej galerii
galerie aktywności Stowarzyszenia